Jakie ryzyko wiąże się z podjęciem laserowej operacji oczu?

Ostatnie lata to wzrost popularności inwazyjnych zabiegów mających na celu poprawę ostrości widzenia. Prym wśród nich wiedzie laserowa korekcja wzroku, która jest obecnie jednym z bardziej nowoczesnych, a przy tym skutecznych zabiegów.

Czy to oznacza, że inwestując w korekcję mamy pewność, że nasze widzenie będzie lepsze? Niestety nie jest aż tak dobrze. Chociaż wskaźniki efektywności tego zabiegu generalnie wypadają na plus, to bardzo wiele zależy od charakteru wady u konkretnego pacjenta i tego, jak zabieg zostanie wykonany.

Im wady wzroku głębsze, tym większe ryzyko niepowodzenia korekcji, choć trzeba powiedzieć, że u większości leczonych w ten sposób wada zostaje zredukowana. Jeśli zabieg jest wykonany doskonale, możliwe jest nawet całkowite odstawienie okularów korekcyjnych względnie soczewek kontaktowych – i to nawet u osób z bardzo zaawansowaną wadą.

Czy zabieg wiąże się z ryzykiem? Oczywiście tak. W skrajnych przypadkach efekty mogą być gorsze niż stan wyjściowy, ale zwykle jest to skutek błędu operatora.

Trzeba też zaznaczyć, że laserowa korekcja wzroku nie jest zabiegiem odpowiednim dla każdego pacjenta. Istnieją konkretne przeciwwskazania i przed wykonaniem operacji pacjent podpisuje zgodę, będącą jednocześnie oświadczeniem, iż został zapoznany z możliwymi konsekwencjami.

Są osoby, u których laser jest w stanie diametralnie poprawić jakość widzenia i to na wiele lat. Przy zastosowaniu wysokiej klasy sprzętu o świetnej precyzji działania, a także przy doskonale przygotowanym operatorze, ryzyko jest znacznie zmniejszone.

elastyczni.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.